Fyzikální depozice par

- Apr 06, 2017 -

Fyzikální depozice par


Fyzikální nanášení vrstvy páry, krátce jako PVD povlak, který se týká různých způsobů nanášení tenkých vrstev, kde se pevný kov odpařuje ve vysokém vakuovém prostředí a ukládá se na elektricky vodivých materiálech jako čistý kov nebo slitina.


PVD povlak má obecně dvě subkategorie: odpařování a rozprašování. Každá z nich obsahuje několik technik, jako je katodický oblouk, HiPIMS , e-paprsek a magnetron apod.

 

PVD COATING 01.jpg


Jako postup, který přenáší potahovací materiál na jednu atomovou nebo molekulovou úroveň, může poskytnout extrémně čisté a vysoce výkonné povlaky, které pro mnoho aplikací jsou mnohem výhodnější než galvanické pokovování. PVD povlakové procesy jsou proces šetrný k životnímu prostředí, který může výrazně snížit množství toxických látek, které musí být zlikvidovány s běžnějšími typy povlaků, které zahrnují tekuté prekurzory a chemické reakce.


V srdci každého mikročipu a polovodičového zařízení PVD Coatings umožňují průmyslu solárních panelů vytvářet ekologičtější elektřinu, stejně jako chirurgické a lékařské implantáty, které vyžadují nejvyšší stupeň čistoty. Vyrábí povlaky s vynikající tvrdostí, odolností a odolností proti opotřebení. PVD Coatings snižují tření u vysoce výkonných pohyblivých částí, které je činí široce používány v kosmickém a automobilovém průmyslu, a pro řezné nástroje, u nichž je dlouhodobá životnost rozhodujícím faktorem úspěchu.


Fyzikální nanášení nátěrových hmot je také vysoce odolné vůči poškození a korozi, což umožňuje jejich použití pro širokou škálu dekorativních povrchů s barvami, které nevyblednou. PVD produkuje vysoce brilantní povrchové úpravy, díky nimž jsou hodinky vysoce odolné proti poškrábání a oškrábání a používají se v širokém spektru optických aplikací, od oken až po samočistící tónovaná okna. Jejich odolnost proti korozi je činí široce používanými na domácích předmětech, jako jsou rukojeti dveří / oken, vodovodní armatury, nádobí a námořní doplňky.


PVD je v podstatě technika vakuového potahování, která odpařuje kov do plazmatu atomů nebo molekul a vkládá je na širokou škálu substrátů. Provádí se ve vysoké vakuové komoře blížící se vnějšímu prostoru při 10-2 až 10-4 milibarů, přičemž proces obvykle probíhá mezi 150 až 500 stupni C.


PVD COATING 02.jpg


Materiál, který má být potažen, je zajištěn v přípravku a umístěn ve vakuové komoře. Zařízení je čerpáno na optimální tlak v závislosti na použitých nátěrových materiálech, substrátu a použitém postupu a předmět, který má být potažen, je často předehřát a vyčištěn rozprašováním.


K dispozici je široká škála typů PVD povlaků, včetně nitridu zirkoničitého (ZrN), nitridu zirkoničitého uhlíku (ZrCN), nitridu titanu (TiN), nitridu titanu (TiCN), nitridu chromu, nitridu chromitého (CrCN) A nitridu chromu (CrN).


Karbidy, nitridy, silicidy a boridy, které tvoří PVD povlakové materiály, mají speciální vlastnosti přizpůsobené konkrétním aplikacím. Například grafit a titan se často používají ve vysoce výkonných kosmických a automobilových součástech, kde tření a teplota jsou rozhodujícími faktory úspěchu.


Zr02.jpg


Pro dosažení rovnoměrné tloušťky tenkých vrstev, které mají často tloušťku několika atomů nebo molekul, jsou části, které mají být potaženy, často otočeny na několika osách při rovnoměrné rychlosti nebo umístěny na dopravních pásech, pohybujících se kolem plazmového proudu nanášecího materiálu. Jednoduché nebo vícevrstvé povlaky lze aplikovat během stejného cyklu ukládání.


Dále se do komory pro vakuové nanášení zavádějí reaktivní plyny, jako je dusík, kyslík nebo acetylen, aby vznikla velmi silná vazba mezi povlakem a substrátem, když je uložena. Ačkoli povlaky tenkých vrstev mají tloušťku pouze několik mikronů, vytvářejí extrémně přilnavý povlak s vysokým třením a teplem, které činí z PVD ideální volbu pro vysoce výkonné řezné nástroje a části motoru.


Ze všech výhod PVD povlaku, které produkují některé z nejnáročnějších, nejvíce brilantních a nejmodernějších technologií naší doby, od mikročipů až po solární panely, není nic důležitějšího než skutečnost, že PVD Coatings lze aplikovat bez toxických zbytků Nebo vedlejší produkty, které degradují životní prostředí naší planety.

 

Cr 04.jpg


S moderním, dobře vybaveným zařízením a neocenitelnými znalostmi o povrstvových procesech, materiálech a aplikacích v tenkých vrstvách PVD Haohai Metal (Haohai Titanium) vyvíjí řešení PVD povlaků, které nabízejí našim zákazníkům skutečné konkurenční výhody, jsme spolehlivým partnerem při výrobě vysoce kvalitních Rozprašovací cíle a obloukové katody.


Haohai Metal (Haohai Titanium) nabízí širokou škálu potahových materiálů v různých variantách, jako jsou rotační rozprašovací terče, rovinné rozprašovací cíle, obloukové katody, odpařovací materiály a kelímky v materiálech z titanu , zirkonia , chromu , hafnia , niobu , tantalu , molybdenu , Křemík , titan-hliník , nikl-chrom , křemík-hliník a chrom-hliník atd.